'.
Blog

Blog

Czym są kosmetyki organiczne?
09 sty 2020
Czym są kosmetyki organiczne?

Bycie eko jest dzisiaj po prostu modne. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz częściej sięgamy po kosmetyki organiczne. Okazuje się jednak, że wielu z nas tak naprawdę nie ma pojęcia, co to oznacza. Stawiamy znak równości między kosmetykami naturalnymi a organicznymi i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie są ich właściwości.

Kosmetyki organiczne, czyli jakie?

Są to kosmetyki, które muszą spełniać szereg bardzo restrykcyjnych norm. Nie bez powodu uważa się je w związku z tym za kosmetyki najwyższej klasy, które najkorzystniej wpływają na naszą skórę. W przypadku kosmetyków organicznych nie jest dopuszczalne stosowanie nawet niewielkiej ilości substancji syntetycznych. Muszą one bazować na składnikach naturalnych. Samo to jest jednak niewystarczające, aby kosmetyk uzyskał miano organicznego. Tym, co ma znaczenie jest również pochodzenie zastosowanych składników. Producent musi udowodnić, że wszystkie wykorzystywane przez niego składniki pozyskuje z upraw organicznych oznaczonych odpowiednim certyfikatem. W kosmetykach organicznych nie znajdziemy sztucznych substancji konserwujących, barwników ani aromatów. Na próżno szukać w nich również parabenów, emulgatorów PEG czy silikonów. Nie bez powodu sięgają po nie miłośnicy natury.

Co wpływa na trwałość kosmetyków organicznych?

Sztuczne konserwanty w przypadku kosmetyków organicznych nie mogą być stosowane. Producenci musieli jednak znaleźć sposób na to, aby ich kosmetyki miały sensowną trwałość. Nikt nie kupowałby przecież kremu, który po tygodniu czy dwóch nadawałby się do wyrzucenia. Rolę konserwantów w kosmetykach organicznych pełnią bardzo często olejki eteryczne. Niestety, takie rozwiązanie sprawia, że ze stosowania takich kosmetyków muszą często zrezygnować osoby mające skłonność do reakcji alergicznych. Niektórzy stosują system próżniowy, który chroni kosmetyk przed zbyt szybkim utlenianiem.

Kosmetyk naturalny

Wobec Kosmetyków naturalnych stosowane są inne kryteria. Około 95% składników musi być składnikami naturalnymi. Istotny jest również odpowiednio dobrany konserwant, który posiada odpowiednie zatwierdzenia naturalności.

Należy pamiętać, że aby kosmetyk otrzymał certyfikat naturalności lub miano organicznego, musi przejść szereg auditów i weryfikacji. Są to duże inwestycje, więc w tym wypadku warto stworzyć kosmetyk, którego składniki spełniają definicję naturalności lub produktu organicznego.

Chętnych na zaistnienie na rynku kosmetyków, zawierających w swoim składzie surowce naturalne lub organiczne, zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Specjalizujemy się w produkcji kosmetyków na zamówienie i pomagamy stworzyć unikalną markę.