'.
Blog

Blog

Data ważności kosmetyków – kiedy bezwzględnie trzeba usunąć je ze swojej łazienki?
29 kwi 2021
Data ważności kosmetyków – kiedy bezwzględnie trzeba usunąć je ze swojej łazienki?

Na opakowaniu każdego kosmetyku powinna znaleźć się data ważności. Zaleca się jej bezwzględne przestrzeganie, o czym można łatwo zapomnieć, zwłaszcza w przypadku preparatów stosowanych jedynie sezonowo. Przedstawiamy informacje na temat tego, ile czasu można korzystać z poszczególnych kosmetyków.

Dlaczego należy przestrzegać daty przydatności kosmetyków?

Czas na zużycie kosmetyku w dużej mierze zależy od jego konsystencji. Inne zasady dotyczą kosmetyków sypkich, a inne preparatów w formie płynnej lub półpłynnej. Bardzo istotną wytyczną jest oznaczenie PAO, które z angielskiego oznacza "period after opening". Liczba umieszczona obok tego znaku wyznacza, przez ile miesięcy od otwarcia kosmetyku zalecane jest jego stosowanie. Należy również pamiętać o tym, że preparaty naturalne, wyprodukowane bez użycia konserwantów, mogą być stosowane znacznie krócej niż ich drogeryjne odpowiedniki (dobry producent kosmetyków naturalnych z pewnością poinformuje klientów o tym fakcie).

Kosmetyki do makijażu

Z tzw. "kolorówki" najkrótszy czas przydatności ma tusz do rzęs. Zaleca się zużyć go w sześć miesięcy od dnia otwarcia. Niekiedy jest to konieczne jeszcze szybciej ze względu na to, że tusz często wysycha wcześniej. Te same zalecenia dotyczą płynnych eyelinerów, których trzeba pozbyć się po trzech lub czterech miesiącach stosowania. W przypadku podkładu do twarzy możliwy czas stosowania zależy od sposobu aplikacji preparatu. Najbardziej higieniczne są kosmetyki w pojemnikach wyposażonych w pompkę. Kredki do oczu i ust można używać nawet przez rok od momentu ich zakupu, jednak należy pamiętać o tym, aby zawsze ostrzyć je przy użyciu zdezynfekowanej temperówki. Okres przydatności szminki wynosi dwa lata, z kolei w przypadku błyszczyku jest to tylko rok. Najdłuższą przydatnością odznaczają się kosmetyki w formie stałej, niezawierające żadnych płynnych składników.

Kosmetyki do pielęgnacji ciała

Z grupy preparatów pielęgnacyjnych najkrótszą datę przydatności mają środki przeznaczone do oczyszczania twarzy, takie jak toniki i olejki. Balsamy do ciała należy wyrzucić po około dwóch latach od otwarcia, z kolei kremy UV muszą zniknąć z szafki już po roku od ich pierwszego zastosowania. Ma to związek z powolnym parowaniem wody, co powoduje zmianę działania kremu. Po dłuższym czasie przestaje on działać odżywczo lub traci swoje właściwości ochronne.