'.
Blog

Blog

Jak powstaje krem do twarzy?
17 sie 2020
Jak powstaje krem do twarzy?

Krem do twarzy, zanim trafi do sprzedaży, musi przejść szereg badań i testów. Procedura powstania kosmetyku jest naprawdę długa i bardzo skomplikowana. Wszystko po to, aby do rąk klientów trafiały preparaty nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne.

Pomysł

Stworzenie kremu do twarzy rozpoczyna się od pojawienia się pomysłu. Należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, do kogo kierujemy produkt. To z kolei wpływa na jego właściwości i efekty, jakie ma zapewniać. To jest moment, w którym niezbędne jest dokładne przeanalizowanie danych literaturowych dostępnych na rynku surowców kosmetycznych.

Ustalenie składu

Surowce kosmetyczne, które mogą znaleźć się w kremie, ujęte są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych. Znajduje się tam lista zabronionych substancji, których stosowanie w kremie do twarzy (i innych kosmetykach) jest niedopuszczalne, ale również lista składników dozwolonych w określonych stężeniach i danej aplikacji. Do surowców, których np. do kremu do twarzy dodać nie wolno, zalicza się między innymi:

  • substancje promieniotwórcze;
  • substancje mutagenne;
  • substancje o działaniu rakotwórczym.

Należą do nich także te substancje, które niekorzystnie wpływają na płodność.

Receptura

Kiedy wiadomo już, do kogo ma być adresowany krem i jaki efekt ma dawać, przychodzi pora na opracowanie receptury. Pierwszym etapem jest stworzenie receptury wstępnej. Co ważne, nie trzeba tego robić samodzielnie. Można zlecić przygotowanie receptury bądź zdecydować się na zakup receptury już gotowej. To rozwiązanie, które przekłada się na większe szanse na skuteczność kremu, a tym samym osiągnięcie zysku. Receptura wpływa na konsystencję kremu, jego zapach a także skuteczność. Posiadanie receptury pozwala na przejście do kolejnych etapów.

Badania

Kolejnym krokiem jest testowanie kosmetyku. W tym miejscu zaznacza się rola technologów, którzy przeprowadzają szereg badań i testów. Sprawdza się między innymi podatność kremu na zakażenie bakteriami, drożdżami i pleśnią. Kolejny etap to ustalenie opakowania kremu. Ważne jest, aby współgrało ono z produktem. Niedopuszczalne jest, aby krem wchodził w jakiekolwiek reakcje z opakowaniem, w którym został zamknięty. W ostatnim czasie coraz częściej wykorzystywane są opakowania biodegradowalne.

Kiedy receptura kremu jest gotowa, przejdzie on wszystkie niezbędne badania i testy, opakowanie zostanie wybrane, kosmetyk trafia na linię produkcyjną. Stąd już tylko krok do tego, aby krem znalazł się na sklepowej półce.