'.
Blog

Blog

Składniki aktywne w kosmetykach - czym są i jak działają?
21 lut 2022
Składniki aktywne w kosmetykach - czym są i jak działają?

Najważniejszym wyznacznikiem jakości kosmetyku jest jego skład. W nim najistotniejsze są natomiast substancje aktywne, czyli elementy odpowiadające za efekt zastosowania danego preparatu. Od ilości oraz rodzaju tych substancji zależy, jak dany produkt będzie wpływał na skórę lub włosy.

Produkcja kosmetyków - na jakie składniki aktywne zwrócić uwagę?

Jakie jeszcze rodzaje składników znajdują się w kosmetykach? Które składniki aktywne przynoszą szczególnie korzystne rezultaty? Jakich substancji używać w przypadku określonych przypadłości? Na te pytania odpowiadamy, na podstawie wiedzy i doświadczenia w produkcji kosmetyków.

Co znajduje się w kosmetykach?

Preparaty do pielęgnacji skóry lub włosów nie składają się jedynie z samych substancji aktywnych. Znajdują się w nich również składniki stanowiące bazę danego produktu - najczęściej to woda lub oleje, które decydują głównie o formie produktu. Od składników bazowych zależy, czy dany kosmetyk będzie miał postać emulsji, żelu lub kremu. Ich uzupełnieniem są składniki odpowiadające za nadanie preparatowi odpowiedniej konsystencji, przede wszystkim gęstości. W celach związanych z bezpieczeństwem i higieną, do tych wyrobów dodaje się również konserwanty, które mogą mieć sztuczne lub naturalne pochodzenie. Dzięki środkom konserwującym kosmetyk może być przechowywany poza lodówką, a przede wszystkim jego data przydatności jest o wiele dłuższa. Ostatnim, w zasadzie opcjonalnym składnikiem, są substancje nadające kolor lub zapach.

Różne grupy składników aktywnych w kosmetykach

Składniki aktywne w preparatach pielęgnacyjnych można podzielić zgodnie z ich pochodzeniem lub działaniem. W ten sposób wyróżnia się elementy przedstawione poniżej.

  • Witaminy - szczególnie często stosowana jest witamina A oraz jej pochodne, które odnawiają naskórek oraz przyspieszają produkcję kolagenu. Mają również działanie przeciwzmarszczkowe. Na drugim miejscu plasuje się witamina E, która ma działanie antyoksydacyjne, a więc działa przeciwstarzeniowo. Jest polecana osobom cierpiącym z wysuszoną lub podrażnioną skórą, np. po intensywnym opalaniu. Posiada również właściwości wzmacniające, dzięki czemu chroni przed pękaniem naczynek. Z kolei witamina C ma działanie rozjaśniające oraz odmładzające.
  • Substancje złuszczające - do tej grupy składników aktywnych należą rozmaite kwasy, w tym przede wszystkim kwasy owocowe: alfa- i beta-hydroksykwasy.
  • Substancje nawilżające - w tej kategorii znajdują się zarówno składniki mające działanie nawilżające, jak i tak zwane składniki okluzyjne, które chronią skórę przed ucieczką wody. Do tej pierwszej grupy należy między innymi gliceryna, mocznik, sorbitol, pantenol, kwas hialuronowy oraz glikor propylenowy. Natomiast składnikami opóźniającym parowanie wody z naskórka są przede wszystkim oleje, kwasy tłuszczowe, sterole, fosfolipidy oraz alkohole poliwodorowe.
  • Substancje chroniące przed promieniowaniem słonecznym - tych składników warto szukać przede wszystkim w preparatach przeznaczonych do pielęgnowania cery lub zapewnienia ochrony przed słońcem. Przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego chronią filtry fizyczne i chemiczne oraz związki przeciwko wolnym rodnikom. Istnieją także filtry naturalne, wśród których wyróżnia się kit pszczeli, a także pochodne antracenu, w tym wyciągi z aloesu lub orzecha. Substancje zabezpieczające przed wolnymi rodnikami chronią głównie przed skutkami opalania, które mogą wystąpić dopiero za pewien czas.

Jakie składniki aktywne pomogą w konkretnej przypadłości?

Kosmetyki należy dobierać w zależności od rodzaju cery lub włosów, a także problemów występujących podczas ich pielęgnacji. Przedstawiamy najczęstsze przypadłości oraz ich potencjalne rozwiązania:

Trądzik pospolity

W przypadku trądziku pospolitego poleca się w szczególności retinol oraz kwas salicylowy. Ten pierwszy ma właściwości przeciwzapalne oraz polepsza odnowę naskórka. Z kolei kwas salicylowy stosuje się do złuszczania skóry oraz regulacji ilości wydzielanego sebum.

Nadmierna suchość skóry

Walcząc z wysuszającą się cerą, warto sięgnąć po wspomniane wcześniej środki nawilżające w połączeniu ze składnikami okluzyjnymi. Może być to na przykład krem z dodatkiem aloesu oraz olei roślinnych.

Zmarszczki

Pierwsze nierówności pojawiające się na skórze można wygładzić za pomocą preparatów pobudzających produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. Zaleca się stosowanie kosmetyków z dodatkiem retinolu i peptydów oraz doustne przyjmowanie witaminy C.

Zmiana kolorytu skóry

Przebarwienia mogą być pozostałością po stanie zapalnym lub występować naturalnie. W walce z bliznami po trądziku czy oparzeniach pomoże kwas azelainowy lub traneksamowy. Do wybielania piegów lub plam wątrobowych można zastosować witaminę C lub ekstrakt z lukrecji.