'.
Blog

Blog

Opakowania na leki i suplementy - w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie?
27 sty 2021
Opakowania na leki i suplementy - w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie?

Rozwój nowych leków i suplementów nie jest jedyną dziedziną, w którą firmy farmaceutyczne inwestują dużo czasu, planów i pieniędzy. Niezwykle ważne staje się wdrażanie innowacji w procesach produkcji opakowań, które pod wieloma względami są tak samo ważne jak zawartość, stanowiąc integralną część produktu.

Materiał opakowania wybierany jest na podstawie właściwości, które pozwalają zachować jakość, moc i bezpieczeństwo wyrobów. Pudełka, blistry czy saszetki stają się więc coraz ważniejsze - nie tylko dla skutecznego marketingu, ale przede wszystkim dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów.

Standardy opakowań leków

Ustawa Prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. mówi o tym, że opakowanie leku jest jego integralną częścią. Wobec tych, które wykonane są z laminatów, stosuje się dokładnie te same przepisy, które dotyczą wyrobów spożywczych. Natomiast opakowania wykonane ze szkła lub z tworzyw sztucznych, podlegają wymaganiom opublikowanym w Farmakopei Europejskiej.

Treści, które znajdują się na opakowaniu leków oraz suplementów, muszą być czytelne i zrozumiałe, aby każdy pacjent mógł z łatwością odczytać informacje na temat poprawnego stosowania. Dodatkowo ustawa określa takie detale jak dopuszczony font, kolor oraz wielkość liter. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku leków na receptę - mimo iż każdy z nich wygląda podobnie, dzięki ścisłym wytycznym zachowują przejrzystość.

Od 2009 roku na każdym tekturowym opakowaniu leku nazwa musi być również wytłoczona alfabetem Braille’a, by umożliwić czytanie osobom niewidomym.

Ulotka, jako źródło informacji

Bardzo ważną funkcję w procesie produkcji opakowania leku czy suplementu stanowi tworzenie ulotki. Coraz częściej spotykamy się z nadrukiem wewnątrz opakowania lub małą książeczką dołączoną do produktu. Jest to niezwykle ważny element, ponieważ informuje pacjentów o skutkach działania leku i ewentualnych powikłaniach.

Dlaczego opakowania leków i suplementów są tak ważne?

Opakowania spełniają kilka podstawowych funkcji. Pierwsza z nich to estetyka - przyciąga konsumentów, zapewniając lepsze doświadczenia wizualne. Druga, to hermetyzacja - ochrona produktu oraz możliwość jego transportu. Jednak oprócz tych podstawowych zadań, opakowania leków i suplementów muszą również:

  • chronić produkty przed zanieczyszczeniami lub uszkodzeniami, niezależnie od postaci (płyn, proszek, pigułka itd.);
  • zapewnić bezpieczeństwo przechowywania i transportowania przez użytkowników;
  • zmniejszać ryzyko użycia przez dzieci.