'.
Blog

Blog

Zanieczyszczenia powietrza a stan skóry – jak walczyć ze skutkami smogu?
30 lip 2021
Zanieczyszczenia powietrza a stan skóry – jak walczyć ze skutkami smogu?

Co oznacza wysoki poziom zanieczyszczenia dla skóry?

Zanieczyszczone powietrze zawiera szkodliwe dla organizmu metale, takie jak kadm, ołów, rtęć czy tlenki azotu. Do tego jest bogate w związki o działaniu rakotwórczym, a także w pyły niskocząsteczkowe, które są groźne nie tylko dla układu oddechowego, ale również dla skóry. Te wszystkie substancje mogą prowadzić do takich chorób skórnych jak alergie, trądzik czy egzema. Ponadto powodują ogólne pogorszenie stanu cery, w tym pojawienie się przesuszenia, wyprysków, a także zmian powodujących swędzenie lub pieczenie. Cera staje się bardziej podatna na procesy związane ze starzeniem.

Jak chronić twarz i ciało przed smogiem?

Antysmogowa pielęgnacja skóry powinna być szczególnie dobrze przemyślana zimą. Niskie temperatury, wiatr i opady osłabiają naturalną warstwę ochronną naskórka, przez co szkodliwe składniki łatwiej przenikają do jego wnętrza. W kuracji przeciw zanieczyszczeniom z powietrza szczególnie istotne jest regularne oczyszczanie skóry, odżywianie jej, a następnie wzmacnianie bariery lipidowej.

Jakie kosmetyki stosować?

  • Do oczyszczania skóry warto stosować preparaty, które dogłębnie usuwają zanieczyszczenia z porów, a do tego nie powodują ich wysuszania. Powinny zawierać składniki nawilżające, takie jak na przykład sok z aloesu (tego typu kosmetyki wykonywane są na zlecenie coraz częściej).
  • Co najmniej raz w tygodniu należy zafundować skórze peeling. Do cery wrażliwej odpowiednie są nieco łagodniejsze peelingi enzymatyczne.
  • Jeśli chodzi o preparaty odżywiające, to najlepiej wybrać te z dodatkiem składników mających odmładzające działanie. Naturalnym antyoksydantem, który pozwala zwalczyć wolne rodniki, jest witamina C. Warto rozpocząć również kurację przy użyciu kosmetyków zawierających witaminę E, określaną mianem "witaminy młodości".
  • Niezwykle cennym składnikiem w pielęgnacji jest także witamina A.
  • Chcąc polepszyć efekty codziennego dbania o skórę, warto zdecydować się również na dodatkowe zabiegi, takie jak mezoterapia oraz wszelkie usługi pozwalające dotlenić skórę i usunąć martwy naskórek.