'.
Blog

Blog

Czym kierować się przy wyborze kremu do twarzy: wiekiem, kondycją skóry czy może jej rodzajem?
16 gru 2022
Czym kierować się przy wyborze kremu do twarzy: wiekiem, kondycją skóry czy może jej rodzajem?

Wybór odpowiedniego kremu do twarzy ma ogromne znaczenie, jako że jest to podstawowy środek jej pielęgnacji. Ważne, aby był on skuteczny, bezpieczny i posiadał składniki dostosowane do danego typu cery. Jaki krem nada się do suchej skóry twarzy, a jaki stosować przy cerze mieszanej? Jako producent kremów i specjalista w tej dziedzinie odpowiedzi udzielamy poniżej.

Określ typ skóry

Wybór kremu warto zacząć od określenia posiadanego rodzaju skóry. Pomoże to przewidzieć, jak cera zareaguje na dany produkt. Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, szukaj kremu nawilżającego z filtrem SPF 30 (lub wyższym). Taki produkt pomoże utrzymać wysoki poziom nawilżenia, chroniąc jednocześnie przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Posiadaczki cery tłustej lub mieszanej powinny wybrać krem o lekkiej formule, który zawiera substancje ograniczające wydzielanie łoju. W przypadku cery dojrzałej dużą rolę odgrywają natomiast przeciwutleniacze, które hamują procesy starzenia się skóry.

Poznaj działanie składników aktywnych

Składniki aktywne odpowiadają za działanie produktu. Ich użycie ma przynieść określone korzyści. Często są to substancje naturalne, takie jak na przykład witaminy, minerały czy ekstrakty roślinne. Do suchej skóry twarzy należy używać kremu, który zawiera kwas hialuronowy, ceramidy lub glicerynę oraz witaminy A, B3 i E. Mają one bowiem silnie nawilżające działanie. W kremie pod oczy warto szukać masła shea, ponieważ pomaga ono chronić delikatną skórę przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska, a jednocześnie ma ono działanie przeciwzapalne, pomagając w zmniejszeniu zaczerwienienia wokół oczu. W przypadku cery tłustej za nieprawidłową pracę gruczołów łojowych często odpowiada niewystarczający poziom nawilżenia. Z tego względu warto szukać kremów ze składnikami wiążącymi wodę, takimi jak kwas hialuronowy. Pozwalają one utrzymać produkcję łoju w ryzach. Aktywność gruczołów łojowych zmniejszają również cynk, kwas salicylowy, algi morskie, a także wyciąg z pokrzywy i aloesu.

Dlaczego SPF jest niezbędny?

Aplikacja kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest konieczna nie tylko w letnie, jasne, bezchmurne dni - promienie UV docierają do skóry nawet wtedy, gdy niebo pokryte jest chmurami. Kremy z filtrem SPF pomagają skórze wyglądać młodziej poprzez redukcję zmarszczek, ochronę przed plamami i przebarwieniami oraz zwiększenie produkcji kolagenu. Za bezpieczne uważa się kremy przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu. Minerały te współpracują ze sobą niezwykle skutecznie, blokując promienie UVA/UVB oraz ich szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, w tym również kondycję skóry. Wybierając się na wakacje w słoneczne miejsce, należy dobrać krem z odpowiednio wyższym współczynnikiem SPF. O stosowaniu tego filtra powinny pamiętać w szczególności posiadaczki cery naczynkowej, wrażliwej, suchej oraz skłonnej do przebarwień.

Jak dobrać krem do twarzy? Szukaj tych składników

Poza wymienionymi wcześniej składnikami warto również zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  1. Peptydy, które pomagają w zwiększaniu elastyczności i jędrności skóry. Składają się z aminokwasów, które są budulcem białek, a tym samym przywracają skórze młodzieńczy wygląd. Wnikają w skórę, aby wspomagać naturalny proces naprawczy organizmu.
  2. Przeciwutleniacze. Te roślinne składniki odżywcze zapobiegają uszkodzeniom skóry spowodowanym przez wolne rodniki, przez które skóra staje się bardziej podatna na starzenie.
  3. Witaminy. Witamina E znana jest znana jako witamina młodości, z kolei witamina C pozwala walczyć z oznakami starzenia się skóry, zwłaszcza ze zmarszczkami pojawiającymi się w okolicach oczu lub ust. Istotne znaczenie ma także witamina A, warunkująca prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Jest to szczególnie cenna informacja dla kobiet borykających się z bardzo suchą skórą twarzy.

Jak dobrać kosmetyki do cery?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie dotyczące tego, co jest najważniejszym wskaźnikiem przy wyborze odpowiedniego kremu dla skóry. Pod uwagę należy wziąć wiele różnych czynników. Warto również zwrócić uwagę na to, że są one najczęściej ze sobą połączone. Przykładowo, kondycja skóry będzie wpływała na sposób, w jaki się ona starzeje. Na szczęście oferta producentów kosmetyków jest obecnie na tyle bogata, że każda kobieta znajdzie preparat dostosowany do swoich potrzeb. Przy wyborze preparatu warto również kierować się podstawową zasadą - po pierwsze nie szkodzić. Dlatego bez względu na wiek, rodzaj cery lub jej kondycję, warto postawić na sprawdzone produkty, które zawierają jak najbardziej naturalne składniki. Przedtem należy upewnić się jednak co do braku alergii na którykolwiek z wymienionych komponentów. Jeśli nie wiesz, jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy, wciąż nie masz pewności, czy można stosować krem nie do swojego wieku, skorzystaj z doradztwa ze strony doświadczonej konsultantki. Można bowiem stosować krem, który choć nie jest dostosowany do wieku użytkowniczki, spełnia wszystkie potrzeby jej skóry.