'.
Blog

Blog

Koronawirus - dezynfekcja rąk żelem antybakteryjnym
02 mar 2020
Koronawirus - dezynfekcja rąk żelem antybakteryjnym

Czym jest działanie antybakteryjne?

Działanie antybakteryjne, czyli dezynfekcja z definicji to proces, w wyniku którego ulegają zniszczeniu formy wegetatywne drobnoustrojów. Największe skupiska tych form znajdują się na naszych dłoniach. Dlatego też opracowuje się coraz więcej preparatów służących dezynfekcji tych części ciała. Najskuteczniejsze są płyny i żele na bazie alkoholu. Alkohole stosowane w preparatach do dezynfekcji rąk to alkohol etylowy i izopropylowy. Charakteryzują się one szybką aktywnością bakteriobójczą, są zdolne do dezaktywacji prątków, wirusów i grzybów. Jak tłumaczy prof. Didier Pittet, współprzewodniczący I Międzynarodowej Konferencji Profilaktyki i Zwalczania Zakażeń (ICPIC), autor "Genewskiego modelu higieny rąk", tylko 30 sekund potrzeba, by preparatem alkoholowym zdezynfekować dłonie i zniszczyć szkodliwe drobnoustroje.

Działanie antybakteryjne a koronawirus

Na obszarach objętych epidemią koronawirusa wywołującego COVID-19 WHO zaleca jak najczęstsze stosowanie żelów i płynów (najlepiej sprayów) do dezynfekcji na bazie alkoholu, po uprzednim umyciu rąk bieżącą, ciepłą woda i mydłem. Na umyte i osuszone dłonie należy wycisnąć taką ilość preparatu dezynfekującego, aby wystarczyła na pokrycie powierzchni skóry obu dłoni. Potem trzeba dokładnie wcierać preparat we wszystkie powierzchnie obu dłoni: wnętrze, wierzch dłoni, przestrzenie między palcami, kciuki. Resztki środka nie należy wycierać, ale pozostawić do wyschnięcia. Wystarczy 30 sekund i gotowe.

Czym są żel i płyn antybakteryjny?

Oprócz alkoholu, żele i płyny antybakteryjne powinny zawierać substancje nawilżające. Jest to bardzo wskazane i pożądane, aby oprócz działania dezynfekującego nasze dłonie, zasilić również substancją przywracającą skórze właściwy stopień nawilżenia.

Należy także pamiętać, że preparaty do dezynfekcji słabo usuwają widoczny brud na rękach, nie usuwają go mechanicznie tak jak woda z mydłem, co osłabia ich działanie dezynfekujące. Rozwiązaniem tego problemu są mydła antybakteryjne, zawierające oprócz substancji myjących również składniki antybakteryjne.

SALVENA opracowała preparaty antybakteryjne w każdej z powyższych postaci - płyn, żel i mydło. Możemy je kontraktowo wytworzyć pod marką Twojej firmy. Zapraszamy do współpracy.