'.
Blog

Blog

Hipoalergiczność - jakie produkty posiadają tę cechę?
30 lis 2020
Hipoalergiczność - jakie produkty posiadają tę cechę?

"Hipoalergiczny" to bez wątpienia termin, który słyszałeś wiele razy. Tusz do rzęs sprawia, że oczy łzawią? Wypróbuj hipoalergiczną formułę! Podrażniona skóra? Produkty hipoalergiczne przyjdą z pomocą! Brzmi znajomo? Powinno, biorąc pod uwagę fakt, że przemysł kosmetyczny używa tego słowa od dziesięcioleci, aby przekonać klientów, że produkty tego rodzaju są bezpieczniejsze i wolne od substancji drażniących. Co jednak dokładnie oznacza, że produkty są hipoalergiczne oraz które z nich posiadają tę cechę? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Hipoalergiczne - czyli jakie?

Kosmetyki hipoalergiczne to produkty, które według producentów powodują mniej reakcji alergicznych, w porównaniu do innych produktów kosmetycznych. Tworzone są z myślą o konsumentach posiadających wrażliwą skórę. Zazwyczaj większość marek używa terminu "hipoalergiczny", aby zaznaczyć, że produkt zawiera mniej składników wywołujących alergie.

Jakie produkty mogą być hipoalergiczne?

Na rynku coraz więcej produktów oznaczonych jest jako hipoalergiczne. Na szczycie tej listy znajdują się kremy, sera upiększające, produkty do makijażu i pielęgnacji ciała. Na co jeszcze (oprócz wcześniej wspomnianego oznaczenia)warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup?

1. Im mniej składników w kosmetyku, tym mniejsza szansa na wywołanie reakcji alergicznej
Proste receptury, zawierające jak najmniejszą ilość składników, minimalizują ryzyko reakcji alergicznych. Jeden z najszybszych sposobów na wykrycie produktu wysokiego ryzyka? Im dłuższa lista składników, tym większe prawdopodobieństwo reakcji.

2. Zapach produktu
Zapach konsekwentnie zajmuje wysokie miejsca na listach alergenów. Nawet jeśli nie widzisz "parfum" na liście składników, produkt nadal może zawierać zapachy maskujące. Jeśli produkt ma intensywny zapach, może zawierać perfumy. Jeśli nie czujesz żadnego zapachu, produkt prawdopodobnie go nie posiada.

3. Parabeny i konserwanty
Parabeny i konserwanty są częstym dodatkiem znajdującym się w wielu kosmetykach. Niestety, zajmują również wysokie miejsca na liście alergenów. Staraj się ich unikać, wybierając produkty wolne od tych składników.

4. Fotoalergeny
Fotoalergeny to substancje chemiczne, które reagują ze światłem - tym pochodzącym ze słońca, ale również z ekranów komputerowych, oświetlenia biurowego czy domowego. Efektem reakcji są przebarwienia powstające najczęściej na skórze twarzy. Dlatego tak ważne jest, aby nie znajdowały się w składzie produktu kosmetycznego.