'.
Blog

Blog

Kosmetyki ekologiczne, naturalne i organiczne - czym się od siebie różnią?
28 lut 2023
Kosmetyki ekologiczne, naturalne i organiczne - czym się od siebie różnią?

Kosmetyki ekologiczne, naturalne i organiczne - czym się od siebie różnią?

W ostatnich latach kosmetyki naturalne zyskały popularność wśród konsumentów. Jaka jest jednak różnica między kosmetykami organicznymi, naturalnymi oraz ekologicznymi? Jak sprawdzić tę informację na opakowaniu? I wreszcie - które z nich są najlepsze?

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne powstają z naturalnych substancji. Nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają żadnych syntetycznych składników. Wpływ kosmetyków organicznych na środowisko jest znacznie mniejszy niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Tego typu produkty są również bezpieczne dla skóry wrażliwej: ich działanie jest dostosowane do naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Na rynku coraz częściej pojawiają się dobre, polskie kosmetyki naturalne - bez chemii i bez parabenów. Są one przeznaczone zarówno do twarzy, jak i do całego ciała.

Co znajduje się w kosmetykach naturalnego pochodzenia?

Naturalne preparaty powstają ze składników, które są produkowane przez naturę. Producenci kosmetyków stosują między innymi ekstrakty roślinne, olejki owocowe i minerały, a także pigmenty mineralne i kolory, które zostały przetworzone, lecz nie są zmodyfikowane syntetycznie. Składniki kosmetyków pochodzenia naturalnego nie zawsze są organiczne lub wegańskie - jeśli interesują nas takie produkty, powinnyśmy wybierać polskie kosmetyki naturalne z certyfikatem "Organic" lub "Vegan".

Kosmetyki organiczne

W składzie tych kosmetyków figurują jedynie składniki organiczne. Zapewniają one wszystkie korzyści płynące ze stosowania naturalnych kosmetyków, ale zawierają mniej substancji chemicznych, które mogą zaszkodzić zdrowiu lub środowisku. Uzyskanie certyfikacji jest obwarowane szerszymi wymogami niż w przypadku kosmetyków naturalnych.

Organiczny - co to znaczy?

Składniki organiczne pochodzą z certyfikowanych upraw, w których nie stosuje się żadnych chemicznych ulepszaczy. Dotyczy to w szczególności sztucznych dodatków, takich jak nawozy, antybiotyki czy pestycydy. Produkt organiczny jest przyjazny zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska.

Kosmetyki ekologiczne

Zgodnie z definicją kosmetyki ekologiczne są wytwarzane z surowców organicznych i nie zawierają syntetycznych konserwantów, barwników ani perfum. Nie są testowane na zwierzętach. Są to kosmetyki bez szkodliwych substancji, w tym parabenów czy fenoksyetanolu, mogą więc być stosowane przez osoby o wrażliwej skórze. Przy ich produkcji pod uwagę bierze się również inne kwestie, w tym transport - ekologiczne preparaty powinny powstawać jedynie z lokalnych roślin, jako że nie mogą być przewożone na duże odległości. Dlatego w miejscowych drogeriach jedynie polskie kosmetyki są tymi, które są prawdziwie ekologiczne - to, z czego powstają, zależy już od ich przeznaczenia oraz oczekiwanego działania. Kosmetyki o ekologicznym składzie są często stosowane do twarzy, której skóra jest szczególnie wrażliwa.

Jak sprawdzić skład produktu kosmetycznego?

Kupując preparaty do pielęgnacji, warto sprawdzać, czy posiadają one odpowiednie atesty. To właśnie od przyznanych certyfikatów zależy, do jakiej grupy można zakwalifikować dany produkt. Możesz sprawdzić skład produktu kosmetycznego, szukając na etykiecie następujących logotypów i oznaczeń:

  • Logo z dopiskiem "Organic" - oznacza ono, że składniki danego produktu są organiczne.
  • Logo z dopiskiem "Natural" - wskazuje, że co najmniej 95% składników jest naturalnych.

Składy kosmetyków bez tajemnic

Istnieje również szereg firmowych certyfikatów, takich jak na przykład:

  • Ecocert, opracowany przez zrzeszenie francuskich rolników, chcących stworzyć zasady dotyczące produkcji produktów ekologicznych i biologicznych;
  • SOIL ASSOCIATION, odznaczenie stosowane jedynie do kosmetyków organicznych, dające pewność co do tego, że co najmniej 95% składników jest pochodzenia organicznego;
  • NaTrue, wydawany przez Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych do oznaczenia kosmetyków naturalnych;
  • Vegan Society, znaczek informujący, że dany produkt nie zawiera żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Obejmuje nie tylko samą zawartość opakowania, ale również wszystkie inne składniki użyte do wytworzenia produktu.

Znając najbardziej popularne certyfikaty kosmetyczne, stajemy się bardziej świadomymi konsumentkami. Możemy podejmować decyzje z korzyścią nie tylko dla siebie, ale również dla środowiska.

Zamów produkcję kosmetyków naturalnych, ekologicznych i organicznych

Zajmujemy się produkowaniem różnego rodzaju kosmetyków, oferując klientom kompleksowe świadczenie usług, zaczynając od opracowania receptury, a kończąc na wysyłce gotowego produktu. Zapewniamy profesjonalne doradztwo, a także gwarancję co do tego, że kosmetyk spełnia określone wymagania. Korzystamy z własnego, doskonale wyposażonego laboratorium. Na życzenie klienta dostarczamy całą niezbędną dokumentację. Zapraszamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami w celu omówienia warunków współpracy.