Zmień język na polski Zmień język na angielski

Blog

drukuj
Gliceryna w kosmetykach - fakty i mity na temat gliceryny w składzie kosmetyków
31 maj 2023
Gliceryna w kosmetykach - fakty i mity na temat gliceryny w składzie kosmetyków

Gliceryna kosmetyczna - co warto o niej wiedzieć?

W trakcie produkcji kosmetyków ich składniki są dobierane pod względem właściwości i sposobu oddziaływania na daną część ciała. Równie ważne jest bezpieczeństwo ich stosowania - każdy preparat wprowadzany na europejski rynek musi spełnić szereg restrykcyjnych wymagań, które potwierdzają brak jego szkodliwego działania. Nie inaczej dzieje się z gliceryną. Zobacz, jak gliceryna w kosmetykach wpływa na skórę i czy jest bezpieczna!

Na temat gliceryny narosło sporo rozmaitych mitów. W tym artykule postaramy się rozprawić z niektórymi z nich. Na początku jednak przedstawmy kilka faktów na temat gliceryny i jej właściwości:

  1. Pozyskuje się ją z olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych. Może być również produkowana syntetycznie.
  2. Jest humektantem, co oznacza, że pełni ważną funkcję w kosmetykach - ma silnie nawilżające działanie.
  3. Stosuje się ją w kosmetykach do nawilżania, zmiękczania, wygładzania i zwiększania elastyczności skóry.
  4. Stanowi w pełni bezpieczny, a przy tym tani składnik, co tłumaczy jej szerokie zastosowanie w kosmetykach.

Czy gliceryna zapycha pory?

Dlaczego gliceryna w kosmetykach wzbudza kontrowersje? Wśród kobiet świadomie dbających o swoją urodę krąży wiele niepotwierdzonych mitów na temat właściwości gliceryny. Dzieje się tak z powodu częstego mylenia jej z parafiną. Oba składniki cechują się bowiem podobnymi właściwościami: są pozbawione koloru i zapachu, a także mają dość gęstą konsystencję. Na tym jednak podobieństwa się kończą, jako że gliceryna zdecydowanie poprawia stan skóry. Ponadto nie zapycha porów i nie powoduje zaskórników. Jej korzystne działanie może w rzeczywistości zapobiegać powstawaniu tego typu niedoskonałościom, ponieważ dobrze nawilżona skóra jest lepiej chroniona przed zatykaniem się.

Należy jednak pamiętać o tym, że produkty kosmetyczne z gliceryną mogą zawierać inne składniki, które będą odpowiedzialne za nadmierną produkcję łoju. Z tego względu osoby, które mają skłonność do trądziku, powinny dokładnie przeanalizować skład danego preparatu przed jego zakupem. Zadając sobie zatem pytanie na temat gliceryny - nawilża czy wysusza? - należy być zatem świadomym korzystnych właściwości tego zawiązku chemicznego, a przy tym bacznie przyglądać się składom kosmetyków.

Czy gliceryna wysusza skórę?

Kolejnym, często powtarzanym mitem, jest rzekomo wysuszające działanie gliceryny. Tymczasem dzieje się wręcz odwrotnie. Po co gliceryna jest stosowana w kosmetykach? To silnie działający humektant, czyli składnik nawilżający, który przyciąga cząsteczki wody i utrzymuje je blisko skóry, zapobiegając tym samym jej przesuszaniu i łuszczeniu się. Gliceryna jest powszechnie stosowana w kosmetykach do nawilżania i zmiękczania skóry. Ponadto ma zdolność do przenikania przez naskórek i dostarczania wilgoci do jego głębszych warstw, co może przyczynić się do poprawy elastyczności i ogólnego wyglądu dermy. Poleca się ją w szczególności posiadaczkom wrażliwego naskórka. W kosmetykach naturalnych gliceryna jest często stosowana w połączeniu z innymi składnikami nawilżającymi, takimi jak kwas hialuronowy, mocznik, alantoina czy witamina E, aby zapewnić skórze jeszcze intensywniejsze nawilżenie i odżywienie.

Czy gliceryna jest szkodliwa?

Gliceryna stanowi bezpieczny składnik kosmetyków. Jest łagodna w działaniu i nie wykazuje żadnych toksycznych właściwości. Stosuje się ją nie tylko w kosmetyce, ale również w wielu innych branżach, takich jak produkcja żywności, leków czy wyrobów tytoniowych. Mimo tego że gliceryna roślinna w kosmetykach nie jest szkodliwa dla zdrowia, osoby o wysoce wrażliwej skórze powinny standardowo skonsultować się z dermatologiem przed wprowadzeniem do pielęgnacji nowego preparatu. Gliceryna może bowiem wchodzić w reakcje chemiczne z innymi składnikami kosmetyków, a tym samym powodować niepożądane skutki uboczne.

W jakich kosmetykach znajduje się gliceryna?

Gliceryna jest powszechnie stosowana w kosmetykach do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Można znaleźć ją w takich produktach jak:

  • Kremy nawilżające. O użyciu gliceryny w tego typu produktach decydują przede wszystkim jej korzystne właściwości w zakresie wiązania cząsteczek wody.
  • Żele pod prysznic. Pomaga zmiękczyć i nawilżyć skórę podczas wieczornej i porannej toalety.
  • Szampony. Produkty z dodatkiem gliceryny są przeznaczone dla posiadaczek włosów suchych i matowych.
  • Balsamy do ust. Pomadki z gliceryną pomagają zapobiegać wysuszaniu ust i poprawiają ich kondycję.
  • Produkty do pielęgnacji rąk i stóp. Gliceryna skutecznie nawilża popękane dłonie, a także zmiękcza twardą skórę pięt.
  • Kosmetyki do makijażu. Gliceryna jest obecna w niektórych kosmetykach do makijażu, takich jak podkłady i korektory, głównie ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne.

Chętnie wykorzystuje się glicerynę w kosmetyce ze względu na jej liczne korzystne właściwości, do których należy między innymi:

  • zapewnienie miękkości,
  • bezpieczeństwo stosowania,
  • wysoką stabilność, która wpływa na trwałość kosmetyku,
  • bezsmakowość i bezwonność, co gwarantuje możliwość stosowania gliceryny w produktach przeznaczonych dla cery wrażliwej,
  • biodegradowalność, dzięki której gliceryna jest uznawana za składnik przyjazny naturze.

Czy mogę użyć gliceryny podczas produkcji swojego kosmetyku?

W firmie Salvena zajmujemy się opracowywaniem receptur kosmetyków, a także ich produkcją zgodnie z wytycznymi klienta. Gliceryna pełni ważną rolę w wielu kosmetykach. Z chęcią udzielimy Ci profesjonalnej pomocy w określeniu tego, czy może być ona zastosowana w danym produkcie.

Przeczytaj także: Składniki aktywne w kosmetykach - czym są i jak działają?