'.
Blog

Blog

Kosmetyki wegańskie – dlaczego zyskują coraz większą popularność?
28 maj 2021
Kosmetyki wegańskie – dlaczego zyskują coraz większą popularność?

Na półkach w drogeriach pojawia się coraz więcej kosmetyków określanych mianem wegańskich. Czym odznaczają się tego typu preparaty i czemu cieszą się one rosnącą popularnością?

Wegańskie, czyli jakie?

Wegańskie preparaty nie zawierają w składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Tego typu składniki dzielą się na dwie kategorie:

  • pozyskiwane z ciał zwierząt (np. substancje znajdujące się w tłuszczu, w skórze lub kościach)
  • pozyskiwane z ich wydzielin (np. lanolina, częsty składnik preparatów ochronnych, a także miód, który ma silnie nawilżające działanie)

Zamiast powyższych w kosmetykach wegańskich stosuje się składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. Drugą ważną kwestią dla osób decydujących się na kosmetyki inne niż te konwencjonalne, jest brak testów na zwierzętach. Mimo że już kilku dobrych lat Unia Europejska zakazuje tego typu praktyk, niektóre koncerny kosmetyczne wciąż decydują się na przeprowadzanie podobnych eksperymentów poza granicami UE.

Jakich składników nie znajdziemy w wegańskich kosmetykach?

Preparaty przeznaczone dla wegan nie zawierają takich składników jak:

  • lanolina, czyli wosk zwierzęcy pozyskiwany z gruczołów łojowych owiec lub królików;
  • miód;
  • chityna, a więc białko znajdujące się w pancerzach skorupiaków;
  • keratyna,
  • kolagen i elastyna, czyli składniki pochodzące z tkanek krów, ptaków lub świń;
  • piżmo, czyli substancję zapachową pozyskiwaną od piżmaków.

Wegańskie = lepsze?

Kosmetyki wegańskie są na pewno bardziej przyjazne dla środowiska (nie są testowane na zwierzętach). Wymagają jednak więcej pracy w celu zastąpienia produktów odzwierzęcych, których chemiczny skład jest zazwyczaj dość skomplikowany. Dlatego wegańskie kosmetyki są często produkowane przy użyciu innowacyjnych metod. Produkty odzwierzęce, chociażby takie jak miód czy proteiny mleczne pochodzące z mleka krowy, nierzadko powodują alergie. Wybór kosmetyków wegańskich jest więc polecany osobom, które cierpią na uczulenia. Jednocześnie produkty przeznaczone dla wegan są również często kierowane do klientów szukających ekologicznych preparatów, które powstają przy użyciu składników o sprawdzonym pochodzeniu. Są one również sprawdzane pod kątem zanieczyszczeń pochodzenia zwierzęcego. Kosmetyki wegańskie z reguły zawierają zatem mniej chemicznych składników, za to bazują na substancjach naturalnego pochodzenia.