'.
Blog

Blog

Aloes – tajna broń kosmetyków naturalnych
13 sie 2021
Aloes – tajna broń kosmetyków naturalnych

Aloes - podstawowe informacje

Aloes jest sukulentem, a więc rośliną mogącą obyć się bez dużej ilości wody. Istnieje kilkaset odmian aloesu, z czego każda może być stosowana według innej receptury. Aloes w medycynie jest znany od tysięcy lat - najstarsze cywilizacje, zamieszkujące niegdyś tereny dzisiejszych Chin czy Egiptu, wykorzystywały go do leczenia zmian skórnych. Jedną z najcenniejszych właściwości tej rośliny jest bowiem wspomaganie procesu gojenia się ran. Aloes działa także przeciwgrzybiczo oraz kojąco.

Aloes w kosmetykach do twarzy i ciała

Aloes jest częstym dodatkiem preparatów przeznaczonych do stosowania na skórę. Wszystko ze względu na jego silnie nawilżające działanie, a także z uwagi na to, że wnika on w głębokie warstwy naskórka. Zawiera również elementy sprzyjające syntezie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Dlatego często stosuje się go w preparatach do cery suchej oraz dojrzałej. Kolejne korzystne elementy znajdujące się w aloesie to witaminy: A, E i C. Pierwsza z nich odpowiada za procesy regeneracyjne naskórka. Witamina E jest nazywana również eliksirem młodości, jako że to ona odpowiada za młody wygląd cery. Zewnętrzna aplikacja kosmetyków z witaminą C jest z kolei zalecana wszystkim osobom, które mają problem z pękającymi naczynkami krwionośnymi. Jak widać zatem, ta roślina jest lekiem na wiele przypadłości związanych ze skórą. Aloesowy wyciąg chroni również usta przed pierzchnięciem.

W szamponach i odżywkach do włosów

Aloes wykorzystuje się ponadto w kosmetykach do pielęgnacji włosów, czyli szamponach, odżywkach i maskach. Poleca się go do puszących się, wysuszonych pasm. Sok z aloesu świetnie nadaje się również jako baza do domowego preparatu na włosy. Wystarczy zmieszać go ze składnikiem natłuszczającymi, takim jak olej, a także proteinami, czyli na przykład jajkiem. Dzięki aloesowi włosy są nie tylko lepiej nawilżone, ale również bardziej gładkie. W ten sposób łatwiej się je układa.