'.
Blog

Blog

Jak chronić skórę przed wpływem światła niebieskiego?
04 gru 2020
Jak chronić skórę przed wpływem światła niebieskiego?

Jeśli poważnie podchodzisz do tematu pielęgnacji swojej skóry i zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się, ochrona przed promieniami UVA i UVB nie wystarczy. Coraz poważniejszym problemem staje się światło niebieskie, na które narażeni jesteśmy codziennie - zarówno w pracy, jak i w domu - korzystając z urządzeń elektronicznych. Jak więc zadbać o skórę oraz zapewnić najlepszą ochronę, kiedy korzystanie z laptopa i smartfona to nieodłączny element naszego życia zawodowego lub towarzyskiego? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie, nazywane również światłem widzialnym o wysokiej energii, emitowane jest zarówno przez słońce, jak i urządzenia cyfrowe - smartfony, tablety, laptopy czy telewizory. Jest to promieniowanie elektromagnetyczne, które znajduje się pomiędzy promieniowaniem ultrafioletowym a podczerwonym, składające się z różnych kolorów.

Brzmi nieco skomplikowanie, dlatego najważniejsza rzeczą do zapamiętania jest to, że ściśle wiąże się je z przedwczesnym starzeniem skóry i nieregularną pigmentacją. Jak wskazują badania, przenika przez skórę, generuje wolne rodniki i rozkłada kolagen. Zbyt długa ekspozycja może również przyciemnić przebarwienia.

Jakie szkody wyrządza?

Dermatolodzy są w tym temacie zgodni - światło niebieskie przenika przez skórę, generuje reaktywne formy tlenu, które prowadzą do uszkodzenia DNA. Wywołuje stan zapalny oraz rozpad kolagenu i elastyny, a także niełatwe do usunięcia przebarwienia.

Jak ochronić skórę przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego?

Doskonale wiemy, w jaki sposób należy chronić skórę na plaży. Powinniśmy więc przyzwyczaić się do jej ochrony także w mieście i zamkniętych pomieszczeniach. Najbezpieczniejszym sposobem, który zapewni ochronę jest stosowanie mineralnych filtrów przeciwsłonecznych. Zawierają one tlenek żelaza, tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu, zapewniając bezpieczną barierę na skórze.

Skóra naturalnie zawiera przeciwutleniacze, takie jak na przykład witamina E. Są one jednak zużywane, gdy narażona jest na nadmiar wolnych rodników. Stosowanie przeciwutleniaczy zawartych w produktach pielęgnacyjnych, a także spożywanie posiłków ze świeżych warzyw i owoców wzmocni barierę ochronną naszej skóry przed negatywnym wpływem środowiska.

Pamiętaj także o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, podczas pobytu na świeżym powietrzu, szczególnie podczas okresu letniego. Tak jak wspomnieliśmy na początku, światło niebieskie emitowane jest również przez słońce i nie należy go lekceważyć.