'.
Blog

Blog

Przechowywanie kosmetyków – o tym warto pamiętać
17 czer 2021
Przechowywanie kosmetyków – o tym warto pamiętać

Czas, w którym kosmetyki są przydatne do użycia, w dużej mierze zależy od tego, czy są one właściwie przechowywane. Chcąc cieszyć się ich dobrym stanem jak najdłużej, należy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach. Przedstawiamy je poniżej.

Hermetyczne opakowanie to podstawa

Dokładne zamykanie kosmetyków jest konieczne w celu zadbania o ich dobry stan. W ten sposób można je bowiem uchronić przed kontaktem z bakteriami, a także z powietrzem. W wyniku tego ostatniego dochodzi do szybszej ucieczki wody, przez co kosmetyk wysycha. O dokładnym zakręcaniu należy pamiętać w szczególności w przypadku tuszów do rzęs, eyelinerów w płynie oraz szminek.

Ochrona przed wilgocią

Łazienka wbrew pozorom nie jest zbyt dobrym miejscem dla kosmetyków. Należy bowiem zapewnić im właściwą ochronę przed wilgocią w powietrzu (jako że powoduje ona szybszy rozwój bakterii). Do tego należy uważać na nagłe zmiany temperatury. O wiele lepiej przechowywać kosmetyki w miejscach suchych, takich jak na przykład sypialnia.

Zapewnienie właściwej temperatury

Niektóre preparaty wymagają przechowywania ich w niskiej temperaturze. Dotyczy to na przykład produktów z apteki, a także kosmetyków nie zawierających konserwantów (również dlatego tak ważne jest, by kosmetyki produkowane były w certyfikowanych zakładach). Dzięki długiemu przebywaniu w lodówce np. płatki kosmetyczne nasączone przeciwobrzękowym ekstraktem są jeszcze bardziej skuteczniejsze. Lekko schłodzone mocniej poprawiają napięcie skóry, a także przyczyniają się do zmniejszenia opuchlizny. Niskie temperatury źle znoszą z kolei środki z dodatkiem oleju, wosku czy silikonu, ale nie tracą one na swojej skuteczności, tylko zmieniają konsystencję. Takie produkty należy wyciągnąć z lodówki około godziny przed użyciem.

Zwracaj uwagę na datę ważności

Każdy kosmetyk ma termin swojej przydatności, a także zalecany czas, w jaki trzeba go wykorzystać po otwarciu pojemniczka. Warto zatem na bieżąco kontrolować, czy nie doszło do przeterminowania się danego specyfiku.