'.
Blog

Blog

Czy warto inwestować w drogie kosmetyki?
30 mar 2023
Czy warto inwestować w drogie kosmetyki?

W świecie produkcji kosmetyków panuje wiele utrwalonych mitów, które już dawno powinno się obalić. Jednym z nich jest przekonanie, zgodnie z którym drogie kosmetyki są zawsze lepsze od tańszych alternatyw. Czy warto zatem w nie inwestować? Jako producent kosmetyków z wieloletnim doświadczeniem postaramy się przybliżyć Wam tę kwestię.

Czy cena zawsze idzie w parze z jakością?

Na rynku kosmetycznym, tak jak w przypadku wielu innych branży, na ostateczną cenę produktu wpływają nie tylko jego skład, ale również rodzaj użytego opakowania oraz marketing. Wyrób reklamowany "znaną twarzą" jest droższy ze względu na konieczność zapłacenia gaży. Marki kosmetyczne mogą nawet stosować gorszej jakości składniki, byle by zachować wystarczający budżet na cele reklamowe. Cena produktu zależy nawet od jego miejsca na półce - artykuły znajdujące się na poziomie naszego wzroku są zazwyczaj droższe od tych umiejscowionych na samej górze lub na samym dole. Dlatego warto przestać kierować się jedynie ceną przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji. Zamiast tego lepiej zwrócić uwagę na skład i odznaczenia, takie jak na przykład certyfikat potwierdzający ekologiczność danego wyrobu.

Luksusowe kosmetyki - czy zawsze są dobre dla skóry?

Przykład kilku dość znanych i drogich marek kosmetycznych dobitnie pokazuje, jak ważne jest kierowanie się nie ceną, lecz składem kosmetyku. W podkładach z tak zwanej wyższej półki można znaleźć bowiem zupełnie nieoczekiwane składniki, takie jak na przykład różnego rodzaju mikroplastiki. Równie popularnym jest wykorzystywanie substancji o nazwie Nylon-12 - tej samej, która jest stosowana do wytwarzania rajstop! W niektórych drogich, markowych kosmetykach do makijażu znani producenci umieszczają pochodne parafiny, która u części osób działa nawilżająco, ale u innych może utrudniać wnikanie aktywnych składników do wewnątrz skóry. Wszystkie wyżej wymienione składniki zostały uznane za bezpieczne, dzięki czemu dopuszczono je do produkcji kosmetyków, jednak ich pielęgnacyjne działanie jest mocno wątpliwe.

Ekskluzywne kosmetyki - kiedy warto?

Oczywiście nie można stwierdzić, że cena nie jest powiązana z jakością. Sprawdzone składniki, nowoczesne technologie oraz preparaty pozyskiwane w skomplikowany sposób muszą więcej kosztować. Ilość badań prowadzonych przez markę oraz działań związanych ze równoważonym rozwojem również wpływa na to, że najlepsze kosmetyki są drogie. Coraz więcej producentów zaczyna działać w sposób bardziej ekologiczny, inwestując na przykład w opakowania wykonane ze szkła lub z plastiku pochodzącego z recyklingu. Cena końcowego produktu wzrasta wówczas o co najmniej kilka procent.

Prawdziwie ekskluzywne składniki w kosmetykach

Ekskluzywne składniki w kosmetykach są trudno dostępne, rzadko spotykane oraz drogie ze względu na swoją jakość lub unikalne właściwości. Oto kilka przykładów takich składników:

  1. Olejki eteryczne. Niektóre egzotyczne olejki eteryczne, takie jak ylang-ylang czy ekstrakt z jaśminu, są uważane za ekskluzywne ze względu na trudność w pozyskaniu. Dobrym przykładem jest również prawdziwy olejek różany - wyprodukowanie jednego mililitra tego preparatu wymaga zastosowania wielu kilogramów surowca.
  2. Kwas hialuronowy. Jest to naturalny składnik ludzkiej skóry, którego syntetyczne formy są często dodawane do kosmetyków jako składnik nawilżający. Im wyższa jakość kwasu hialuronowego, tym jest on droższy, a tym samym bardziej ekskluzywny.
  3. Peptydy. Są to krótkie łańcuchy białek obecne w kosmetykach głównie ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne. Za najbardziej ekskluzywne uważa się te peptydy, które mają najszersze działanie.
  4. Złoto, platyna lub srebro. O ich ekskluzywności decyduje przede wszystkim cena.

Jak zapewnić klientowi kosmetyki wysokiej jakości?

Żeby sprzedawane produkty odznaczały się oczekiwaną skutecznością, należy zadbać przede wszystkim o przeprowadzenie odpowiednich badań. Potwierdzą one słuszność zastosowania określonych składników. Pozwolą również reklamować produkty w sposób w pełni legalny, zgodnie z dobrymi praktykami konsumenckimi. W ten sposób marka może zadbać o swój wizerunek. Poza tym w tworzeniu ekskluzywnej linii kosmetyków ważne są:

  • pozyskanie odpowiednich certyfikatów, ze szczególnym naciskiem na atesty potwierdzające ekologiczność danego produktu, co staje się priorytetem dla rosnącego grona odbiorców;
  • prowadzenie własnych badań i rozwój nowych technologii;
  • zaprojektowanie kojarzących się z luksusem opakowań, najlepiej wykonanych z ekologicznych i higienicznych materiałów, takich jak na przykład szkło.

Luksusowe są też kosmetyki naturalne, pozyskiwane w zgodzie z naturą, pozbawione substancji chemicznych.

Badanie kosmetyków - z czyich usług skorzystać?

Żeby uzyskać pozwolenia niezbędne do wprowadzenia produktu na rynek, należy poddać go serii testów. W tym celu warto skorzystać ze wsparcia ze strony doświadczonego laboratorium. Od wielu lat pomagamy producentom różnych preparatów zaistnieć w branży. Zapewniamy wsparcie nie tylko w zakresie przeprowadzenia odpowiednich badań, ale również opracowania receptury preparatu oraz jego opakowania. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi przedstawicielami.