'.
Blog

Blog

Jak powstają kosmetyki – od pomysłu do dystrybucji
26 czer 2021
Jak powstają kosmetyki – od pomysłu do dystrybucji

Dystrybucja kosmetyków - co ją poprzedza?

Zanim nowy produkt kosmetyczny wejdzie na rynek, niezbędne jest oczywiście przeprowadzenie serii testów i badań, jednak na samym początku najważniejszy jest pomysł. Produkcję własnych kosmetyków warto zacząć od określenia, jakie ma być działanie nowego specyfiku oraz kto ma z niego korzystać. W ten sposób skład może zostać opracowany na przykład zgodnie z danym typem cery. Producenci kosmetyków nie mogą tworzyć swoich produktów stosując dowolne składniki. Muszą przestrzegać zaleceń z listy substancji niedozwolonych a także listy substancji dozwolonych pod warunkiem przestrzegania pewnych ograniczeń. Na pierwszej znajdują się między innymi substancje powodujące raka, działające mutagennie lub wpływające w niekorzystny sposób na układ rozrodczy. Od niedawna producenci z terenu UE nie mogą dłużej przeprowadzać testów na zwierzętach. Jeśli chodzi o substancje, których użycie powinno odbywać się z pewnymi ograniczeniami, to należą do nich między innymi filtry UV, konserwanty oraz barwniki.

Od słów do czynów, czyli opracowanie receptury

Gdy ustali się już oczekiwany efekt działania preparatu, a także jego konsystencję i zapach, czas na przygotowanie receptury.

  • Producenci niekiedy opracowują ją sami, innym razem z kolei decydują się na zakup gotowego dokumentu, stworzonego przez profesjonalne laboratorium.
  • Ostateczny skład zależy jednak od serii testów i badań, jakie są następnie przeprowadzane przez technologów. Kosmetyk jest badany na przykład pod względem swojego bezpieczeństwa mikrobiologicznego.
  • Do tego dochodzą również testy przeprowadzane na opakowaniu, w którym ma znaleźć się preparat. W ten sposób można upewnić się co do tego, czy pomiędzy kosmetykiem a opakowaniem nie dochodzi do niechcianych reakcji. Samo opakowanie spełnia wiele funkcji - to ono ma przykuć wzrok klienta i zachęcić go do zakupu, do tego musi dostarczać wszystkich niezbędnych informacji na temat produktu.

Dystrybucja gotowych preparatów

Przy transporcie kosmetyków najważniejsze jest zapewnienie im właściwego przechowywania. Tego typu preparaty nie mogą być poddawane działaniu zbyt wysokich temperatur, może to prowadzić do ich jełczenia, rozwarstwiania oraz utraty właściwości odżywczych.