Blog

drukuj
Sekrety piękna - co zrobić, żeby mieć zdrowe włosy?
21 paź 2021
Sekrety piękna - co zrobić, żeby mieć zdrowe włosy?

tworzenie dopasowanej pielęgnacji - to ona powinna być pierwszym celem producenta kosmetyków

Dbanie o fryzurę warto zacząć od wyboru odpowiednich preparatów. Należy określić typ posiadanych włosów, biorąc pod uwagę ich porowatość. W zależności od tego kryterium wyróżnia się trzy rodzaje włosów:

  • niskoporowate,
  • średnioporowate,
  • wysokoporowate.

Te pierwsze charakteryzują się zwartą strukturą łuski, dlatego są gładkie i lśniące, chociaż często zauważa się przy nich problemy z przetłuszczaniem. Włosy średnioporowate mają lekko rozchylone łuski, przez co puszą się i wysuszają nieco bardziej, jednak dzięki czemu składniki odżywcze zawarte w kosmetykach łatwiej wnikają do ich struktury. Z kolei pasma wysokoporowate mają rozchylone łuski, przez co są suche i matowe, a do tego podatne na wysuszenie i uszkodzenia. Dobierając kosmetyki, starajmy się zadbać o to, aby były one dopasowane do posiadanego przez nas typu włosów.

Skóra głowy jest ważna w dbaniu o zdrowe włosy

Pielęgnacja skalpu jest niezwykle istotna - to właśnie tam zaczyna się proces wzrostu włosów. Warto zatem przynajmniej raz w tygodniu zafundować skórze głowy peeling. Do tego poleca się regularne stosowanie wcierek, a także nawilżanie. Zaleca się również rezygnację z agresywnych szamponów, które w składzie zawierają składniki takie jak SLS czy SLES.

Ochrona przede wszystkim

W pielęgnacji włosów ważne jest przede wszystkim to, aby im nie szkodzić i odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami. Oznacza to noszenie czapki zimą i kapelusza latem, a także zrezygnowanie z energicznego tarcia włosów tuż po ich myciu. Najlepiej również pożegnać się o z suszarką i prostownicą, a także zacząć wiązać włosy w kucyk przed położeniem się do łóżka.

Dieta na piękne włosy

Dobry wygląd pasm w dużej mierze zależy od właściwego odżywiania. Należy zwrócić uwagę na to, czy w codziennym menu znajduje się wystarczająca ilość cynku, krzemu, witamin A i D. Konieczne jest także codzienne nawadnianie oraz dostarczanie składników takich jak antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe. Na porost włosów poleca się napary z pokrywy i siemienia lnianego.